Contoh Rancangan Pengajaran
Tajuk : Haiwan
Model Pengajaran
: Gagne’s Nine Event Of Instruction
Nama :
Umur Pelajar : 5
Tahun
Bilangan Pelajar
: 15 orang murid
Masa : 45 minit
Hasil
Pembelajaran:
Murid- murid
dapat menguasai topik haiwan dengan menamakan haiwan, mengenal pasti bunyi
haiwan dan habitatnya.
Objektif
:
1.
Menamakan
haiwan.
2.
Dapat
mengenal pasti haiwan dan gaya serta bunyinya.
3.
Dapat
membezakan habitat sesuatu haiwan.
Pengetahuan
sedia ada kanak-kanak :
Pengetahuan asas
tentang binatang peliharaan seperti burung, arnab, kucing, anjing,ikan,
kura-kura dan lain- lain.
|
Langkah / Masa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Set
Induksi
( 5
minit)
|
Menunjukkan
gambar haiwan dan bersoal jawab
mengenai gambar yang dipaparkan
|
1. Guru menerangkan objektif pembelajaran kepada
murid-murid.
2. Guru menarik
perhatian murid-murid dengan menunjukkan gambar haiwan menggunakan MS Power
Point.
3. Guru mengajukan soalan tentang gambar haiwan yang
ditunjukkan kepada murid-murid.
(a)
Apakah haiwan
kesukaan murid-murid ?
(b)
Adakah sesiapa
yang memelihara haiwan peliharaan di rumah ?
(c)
Adakah kamu memelihara haiwan ini di rumah
anda?
|
BBM: Menggunakan
MS Power Point
Teknik
:
Soal jawab
KBKK :
Menjana
idea pemikiran kreatif
Nilai :
Bertutur dengan sopan
|
|
Perkembangan
Langkah 1
( 10
minit)
|
Memainkan
rakaman video mengenai pergerakkan haiwan dan bunyinya
|
1. Guru memainkan rakaman tersebut dan murid- murid
akan mendengarnya.
2. Selepas rakaman dimainkan, guru meminta murid-murid
membuat gaya dan bunyi haiwan mengikut video yang ditunjukkan.
|
BBM:
Menggunakan Youtube
Nilai :
Mendengar dengan teliti
|
|
Perkembangan
Langkah 2
( 10
minit)
|
Menunjukkan
gambar untuk membezakan habitat sesuatu haiwan
|
1. Guru menunjukkan kad gambar tempat habitat haiwan.
2. Murid-murid diminta membezakan tempat habitat
mengikut sesuatu haiwan.
|
BBM:
Menggunakan website
Teknik
:
Memadankan gambar
KBKK :
Menjana
idea pemikiran kreatif
Nilai :
Keyakinan
|
|
Perkembangan
Langkah 3
(15
minit)
|
Memberi
tugasan untuk mengenal pasti kefahaman murid terhadap topik yang diajar
|
1. Guru memberi
lembaran kerja kepada setiap murid-murid.
2. Guru membimbing murid-murid untuk menyiapkan tugasan
mengenai topik haiwan.
3. Guru mengenal pasti sama ada murid-murid dapat memahami
topik yang diajar dengan membincangkan tugasan tersebut.
|
BBM:
Menggunakan
Website
Nilai:
Patuh
kepada arahan
|
|
Refleksi
(5
minit)
|
Membuat
rumusan ringkas tentang topik yang diajar
|
1. Guru membuat rumusan dengan menyoal murid semula
tentang apa yang dipelajari hari ini.
2. Guru mengenal pasti teknik pengajaran yang digunakan
sama ada bersesuaian atau tidak.
3. Guru akan memberi latihan yang bersesuaian dengan
topik dari semasa ke semasa.
|
|
No comments:
Post a Comment